نقش اینفلوئنسرها در تبلیغات

نقش اینفلوئنسرها در تبلیغات

نقش اینفلوئنسرها در تبلیغات

نقش اینفلوئنسرها در تبلیغات

تصویر کریس رونالدو را با کتانی جدیدش در صفحه شخصی او می بینید و بعد تمام شهر را برای یافتن آن کتانی زیر و رو می کنید؛ این تأثیری است که اینفلوئنسرها بر ما می گذارند.

واژه اینفلوئنس به معنای تأثیرگذاری و نفوذ است. در واقع فرد یا گروهی که توانایی تأثیرگذاری روی رفتار و تصمیم خرید دیگران را دارند. اینفلوئنسر می تواند با رفتارها و گفته هایش بر روی افکار مخاطبان خود اثر جدی بگذارد. این تأثیر از محبوبیت، تخصص، شهرت و اعتبار شخص یا گروه ناشی می شود. از آنجا که اینفلوئنسرها می توانند در زمان خرید محصول بر روی تصمیم گیری بخشی از مشتریان اثرگذار باشند، این مفهوم به حوزه بازاریابی وارد شده است. بازاریابی اینفلوئنسر سبکی از بازاریابی است که از افراد تأثیرگذار استفاده می کند تا پیام برند را به بازار هدف برساند. اینفلوئنسرها در واقع یک نوع رسانه تبلیغاتی جدید به حساب می آیند که می توانند به بهترین شکل با مخاطب هدف ارتباط برقرار کنند و اهدافی تبلیغاتی چون افزایش آگاهی، افزایش فروش و ارتقای برند را محقق سازند.

اینفلوئنسرها در شبکه های مجازی و دنیای دیجیتال به دو گروه تقسیم می شوند؛ آن هایی که شهرت و محبوبیت شان را از جهان واقعی با خود آورده اند مثل هنرپیشه ها و ورزشکاران و سیاست مداران و آن دسته که شهرت و اعتبارشان را وامدار فعالیت در همین دنیای مجازی هستند. حال این اعتبار به هر شکلی ممکن است به دست آمده باشد.

البته این سبک بازاریابی ریسک هایی را هم به دنبال دارد. مهم ترین آن ها خارج شدن اینفلوئنسر از کانون توجه و کاهش محبوبیت او به دلایل مختلف قانونی، اخلاقی یا اجتماعی است که می تواند تأثیر منفی بر روی برند داشته باشد.
آژانس های تبلیغاتی به جهت شناخت درست و دقیقی که از اینفلوئنسرهای حوزه تبلیغات دارند، گزینه بسیار مناسبی برای طراحی و اجرای کمپین های اینفلوئنسر محور هستند و به دلیل ارتباط مستمری که با اینفلوئنسر در طول مدت بازاریابی دارند، مسیر کمپین را در جهت حرکت به سمت بازار هدف و در نهایت افزایش فروش مدیریت می کنند. به همین علت بهتر است برای طراحی یک کمپین اینفلوئنسر محور از همکاری یک آژانس تبلیغاتی کمک گرفته شود. برای طراحی چنین کمپینی باید برنامه خاصی را در چند مرحله اجرا کرد:

  • هدف گذاری کمپین (معرفی محصول و ایجاد آگاهی از برند، افزایش فروش به مشتریان فعلی، ارتقای برند در میان رقبا و…)
  • شناسایی و انتخاب اینفلوئنسرهای کلیدی برند (این مرحله در واقع انتخاب رسانه محسوب می شود) با استفاده از ابزارهای تحقیقات بازار مانند مشاهده و نظرسنجی، می توان اینفلوئنسر مناسب را شناسایی کرد.
  • طراحی کمپین بازاریابی با همکاری اینفلوئنسر
  • اجرای کمپین به دست اینفلوئنسر
  • ارزیابی میزان اثربخشی کمپین و اندازه گیری معیارهای دست یابی به هدف در کمپین

بازاریابی اینفلوئنسر معمولاً با دو سبک دیگر بازاریابی شانه به شانه هم حرکت می کنند: بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوا.

کمپین های اینفلوئنسرها اغلب به گونه ای با شبکه های اجتماعی ترکیب می شوند و اینفلوئنسرها پیام ها را از طریق کانال های شخصی خود در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند. این پیام ها یا توسط برند و مشاوران آن و یا به دست خود اینفلوئنسر تولید میشوند. هرچندکه بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوا به عنوان ابزار کمپین های اینفلوئنسر محور استفاده می شوند، اما هرگز با هم یکسان نیستند. به این دلیل که در بازاریابی اینفلوئنسر، رسانه انتقال پیام، شخص اینفلوئنسر (و رسانه های شخصی او) است؛ در حالی که در بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوا، شرکت با برند خود و به طور مستقیم با مخاطبان ارتباط برقرار می کند.

به هر ترتیب اینفلوئنسرها ابزاری هستند قدرتمند در دست تبلیغات، به شرط آنکه نحوه استفاده از ابزار را بدانیم…

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.