مسئولیت اجتماعی در کار و تجارت

مسئولیت اجتماعی در کار و تجارت

مسئولیت اجتماعی در کار و تجارت

مسئولیت اجتماعی در کار و تجارت

در سال ۱۸۹۹ آندریو کارنگی از این مفهوم یاد کرده و سازمان‌ها را به‌عنوان افراد ثروتمند موظف به تامین و سرپرستی افراد فقیر دانسته و قرن‌ها پیش از آن نخستین مسئولیت حرفه‌ای توسط بقراط در سوگندنامه پزشکی به این ترتیب بیان شده است که «بالاترین اصل اخلاق آن است که آگاهانه به کسی آسیب نرسانی»‌. مطابق تعاریف، «مسئولیت اجتماعی شرکت» عبارت است از «احساس مسئولیت شرکت از منظر اجتماعی و زیست محیطی در برابر جامعه و محیطی که در آن مشغول به فعالیت است»‌. این احساس مسئولیت را می‌توان در قالب فرآیندهای کاهش ضایعات و آلودگی‌ها، تعهد به همکاری در اشاعه و اجرای برنامه‌های آموزشی و اجتماعی و در نهایت سودرسانی مناسب به کارکنان و تامین‌کنندگان به انجام رسانید‌.

این امر با گسترش مفهوم «جهانی شدن» رنگ و جلای بیشتری گرفته و تاکید و توجه بیشتری را می‌طلبد‌. با حضور شرکت‌ها در کشورهای دیگر و بهره‌برداری از ظرفیت‌ ملیت‌های مختلف، در نظر داشتن آثار و عواقب سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی توسعه کسب‌و‌کار در آن نواحی جغرافیایی نیز باید در برنامه‌های پیشبردی شرکت‌های چند ملیتی لحاظ شود و تنها از جنبه اقتصادی و مالی به آن نگریسته نشود‌.

مسلما توسعه کسب‌و‌کار در مناطق محروم‌تر با توسعه مالی و برخی گشایش‌های فرهنگی و اجتماعی همراه خواهد بود، اما این مسئله نباید با آسیب‌های فرهنگی، بهداشتی و زیست‌محیطی همراه شود.

بنابراین ممکن است عدم سکونت مالکان شرکت و صاحبان سرمایه در منطقه تولید محصولات به سهل انگاری و عدم توجه کافی مدیران به چنین پیامدهای نامساعدی منجر شود‌. از این‌رو تاکید بر مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها به مفهوم پیچیده‌ای تبدیل می‌شود که با وجود هزینه‌های کوتاه‌مدت آن، در بلند‌مدت همچنان یک سرمایه‌گذاری‌ در راستای کاهش اثرات مخرب فعالیت‌های کسب‌و‌کار محسوب شده و به تمایز چشمگیر شرکت نسبت به رقبای کنونی و بالقوه در زمینه احترام به ارزش‌های معنوی منتهی خواهد شد‌.

مسئولیت اجتماعی بازاریابی هدف یا ( Socially Responsible Target Marketing )  به معنای مورد هدف قرار دادن بخش هایی از بازار می باشد که برای رفاه اجتماعی سودمند خواهد بود. هدف گیری هوشمند به شرکت ها کمک می کند تا با تمرکز بر روی بخش هایی که می توانند بهترین و بیشترین سودآوری و رضایت را به دست آورند، کارایی موثرتری داشته باشند. هدف گیری همچنین مزیت هایی برای مصرف کنندگان فراهم می کند. شرکت هایی که گروه های خاصی از مشتریانی با پیشنهادات مختلف دارند، در جهت برآورده کردن نیازهای آنها با دقت تغییر می کنند.

در نتیجه مسئولیت اجتماعی بازاریابی برای هدف قرار دادن و بخش بندی توصیف می شود که نه تنها منافع شرکت و کسب و کار آن، بلکه منافع مصرف کنندگان را نیز در نظر می گیرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.