شناخت سیستم مولتی مدیا

شناخت سیستم مولتی مدیا

شناخت سیستم مولتی مدیا

شناخت سیستم مولتی مدیا

توسعه در ابعاد اقتصادی – اجتماعی، مستلزم توانمندیهایی است که زائیده تحولات علمی و تکنولوژیکی بوده و از رقابت تنگاتنگ در عرصه گسترش دانش بشری و نوآوری های تکنولوژیکی نشات می گیرد. امروزه در فرآیند توسعه پایدار، مهمترین عامل در پیشبرد اهداف و باقی ماندن در عرصه رقابت جهانی، استفاده موثر از منابع علمی و تکنولوژی های نوین است. در این میان، نقش تکنولوژی های ارتباطی و سیستم های اطلاع رسانی در سرعت بخشیدن به این روند و کمک به پیشرفت علمی جوامع، انکار ناپذیر است.

استفاده از سیستم های اطلاع رسانی و تکنولوژی های ارتباطی، جوامع را قادر می سازند که در عین تلاش برای کسب دانش نو، شیوه های پیشرفته فناوری را نیز به خدمت گیرند و با ارتقای سطح دانش عمومی و آگاهی های اجتماعی، اقشار و گروه های فراگیرتری از جامعه را به میدان مبارزه جهت کسب موقعیت در عرصه جهانی، وارد سازند.

توسعه کامپیوترهای شخصی، تبدیل دیسک های مغناطیسی به دیسک های فشرده و امکان انباشت عظیم اطلاعات در کامپیوترها، افق وسیعی را در صنعت ارتباطات نمایان می سازد. در این راستا، تکنولوژی های چند رسانه ای مولتی مدیا، یکی از جدیدترین دستاوردها به شمار می آید که در سالهای اخیر، جای خود را در میان تکنولوژیهای ارتباطاتی باز کرده است و در عین حال نقطه آغازی برای پیدایش شیوه های مدرن، توانمند و متنوع انتقال مفاهیم و اطلاعات به حساب می آید.

مولتی مدیا (Multimedia) که می توان آن را به واژه چند رسانه ای ترجمه کرد، عبارتست از انتقال اطلاعات از طریق چند رسانه در کنار یکدیگر، برای ارائه یک پیام به عبارتی تاثیرگذاری همزمان دو یا چند رسانه بر روی یک شخص ، برای رسیدن به یک هدف خاص، مولتی مدیا نامیده می شود .

این رسانه ها می توانند شامل انواع داده ها مانند متن، صدا، گرافیک، انیمیشن، تصاویر ثابت و متحرک و … باشند که توسط تکنولوژی ارتباطات و کامپیوتر، کنترل می شوند.

مولتی مدیا را می توان سیستمی دانست که توان پردازش حداقل ۲ رسانه از رسانه های فوق را به صورت همزمان و یکپارچه داشته باشدو یک برنامه مولتی مدیا، مجموعه ای گوناگون از منابع سمعی- بصری ، داده ها و دستورات است. همچنین یک سیستم مولتی مدیا به دو صورت nonactive وInteractive  قابل استفاده است .

در حالت اول، سیستم فقط می تواند به صورت یکطرفه مورد استفاده قرار گیرد، یعنی کاربر تنها می تواند به صورت یکطرفه از اطلاعات و برنامه هایی که به کمک رسانه های مختلف در اختیار او قرار می گیرد، استفاده کند .در حالت دوم ، چنانچه سیستم مولتی مدیا به یک مرکز اطلاع رسانی و دیتا متصل شده و با آن هماهنگی داشته باشد، کاربر قادر خواهد بود ارتباطی دو طرفه و متقابل با سیستم داشته باشد و بر روی آن اثر بگذارد و اطلاعات ارائه شده از هر نوع را با توجه به نیاز خود تغییر دهد .

با اتصال سیستم مولتی مدیا به مرکز اطلاع رسانی و بانکهای اطلاعاتی و ایجاد یک شبکه مولتی مدیا، می توان به کاربردهای مختلفی دست یافت. شبکه مولتی مدیا، کاربردهای مولتی مدیا را از کامپیوترهای شخصی و ایستگاههای کاری به سیستم های گسترده بسط می دهد.

به طور کلی کاربردهای مولتی مدیا را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

  • دارای زمان حقیقی یا متقابل مانند کنفرانس ویدئویی
  • دارای زمان غیرحقیقی مانند تصویر و فیلم براساس در خواست .

با امکانات وسیعی که تکنولوژی ارتباطات و کامپیوتر، در زمینه های دریافت، انباشت و پردازش داده ها در اختیار مولتی مدیا، قرار می دهد، می توان به گستردگی قابلیتها و کاربردهای سیستم مولتی مدیا، پی برد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.