تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-تبلیغات

تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-تبلیغات

تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-تبلیغات

تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-تبلیغات

تبلیغات:

تبلیغات عبارت است از ارتباط و معرفی غیر شخصی محصول یا خدمات از طریق حامل های مختلف در مقابل دریافت وجه برای موسسات انتفاعی یا غیر انتفاعی، یا افرادی که به نحوی در پیام مشخص شده اند.

باید توجه کنیم که تبلیغ تحت تاثیر تغییر و تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، بالا رفتن سطح آگاهی اجتماعی، رشد فکری، تغییر سلیقه مردم و رشد سطح درآمد، افزایش جمعیت و تمایل به مصرف و بهتر زیستن می باشد.

یکی از ویژگی های تبلیغات که امکان دارد در طول تکامل آن تغییر کند این منظر از تبلیغات است که نمی تواند بلافاصله برای کالاهایی که تبلیغ می کند تقاضا ایجاد کند و در واقع مشتری نمی تواند به محض دیدن تبلیغی آن محصول را خریداری کند. اما هرچه رسانه ها بیشتر به مخاطبان اجازه تعامل با پیامی که به مخاطبان فرستاده شده است را بدهند توانایی تبلیغات برای تحریک تقاضا بهبود خواهد یافت.

اهمیت تبلیغات:

توسعه روز افزون صنعت تبلیغات باعث شده است تا این امر به یکی از پدیده های مهم جامعه امروزی تبدیل شود. تبلیغات از مهمترین متغیرهای رفتاری اثرگذار بر ساختار و عملکرد بازار است. تولید کنندگان در راستای حداکثر سازی سود خود در بازار اقدام به تبلیغات می کنند و فرض بر این است که تبلیغات بر سودآوری تولید کنندگان اثر مثبت و مستقیمی دارد. تبلیغات همانند گردشگری جهانی بخش قابل توجهی از تجارت جهانی را تشکیل می دهد و از این جهت به سایر صنایع و خدمات تجاری جهان از جمله صنایع خودرو، پوشاک، آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی، رسانه ها وابسته است. علاوه بر سودآوری ذاتی صنعت تبلیغات اهمیت راهبردی آن به نحوی است که می توان گفت جایگاه کشورهای مختلف در اقتصاد جهانی تا حد زیادی متاثر از کمیت و کیفیت حضور آنها در بازار جهانی تبلیغات است. در حقیقت بسیاری از کشور ها و رسانه هایی مانند تلویزیون، رادیو و روزنامه بدون درآمدی که از تبلیغات در می آورند نمی توانند در کسب و کار باقی بمانند.

انواع تبلیغات:

هر محصول، کالا یا خدماتی دارای یک منحنی عمر می باشد که تحت عنوان منحنی عمر (PLC) بیان می شود.

این منحنی ۴ مرحله است: معرفی، رشد، بلوغ و افول.

  • تبلیغات آگاه کننده: از این نوع آگهی جهت معرفی محصول جدید به بازار و ایجاد تقاضای اولیه برای محصول استفاده می شود.
  • تبلیغات ترغیب کننده: هنگامی که در بازار رقابت شدید باشد و هدف ایجاد تقاضا انتخابی است.
  • تبلیغات یادآوری کننده: هنگامی که محصولی در منحنی عمر خود در مرحله بلوغ است و می خواهیم مصرف کننده راجع به محصول ما به طور مداوم فکر کند و مورد استفاده قرار دهد.

در تبلیغات پیامی که به مخاطب فرستاده می شود بسیار مهم است، که باعث برقراری ارتباطی موثر میان فرستنده پیام و گیرنده می شود. مطلوب است پیام تهیه شده، توجه مخاطبین را جلب کند، در آنها دلبستگی ایجاد نماید، علاقه آنان را تحریک کند و در نهایت منجر به عمل گردد. چهارچوبی که به آن مدل AIDA نیز می گویند. در عمل تعداد معدودی پیام ها هستند که مصرف کنندگان را از مرحله آگهی به مرحله خرید هدایت می کنند.

تصمیمات پنجگانه اصلی در امور تبلیغات و آگهی ها:

مدیران بازاریابی هنگام تهیه  برنامه تبلیغاتی باید همواره کار را با شناسایی و تعریف بازار هدف و انگیزش های خریدار آغاز کنند. آنگاه برای تهیه برنامه تبلیغاتی باید پنج تصمیم عمده اتخاذ کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.