تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-مسئولیت اجتماعی برند

تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-مسئولیت اجتماعی برند

تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-مسئولیت اجتماعی برند

تأثیر برندینگ و تبلیغات بر وفاداری مشتریان-مسئولیت اجتماعی برند

مسئولیت اجتماعی برند:

مسئولیت اجتماعی برند که به مسئولیت اجتماعی شرکتی  ( Corporate social responsibility ) و مخفف CSR هم معروف است، معمولا به شرکت های بزرگ مرتبط می شود، اما از آنجایی که شرکت ها در هر اندازه ای در حال یادگیری و انطباق سریع با شرایط محیطی هستند، مسئولیت اجتماعی در کسب و کار امروزه به امری ضروری بدل شده است. بیشتر صاحبان کسب و کار ها در حد متوسط عنوان کرده اند که به دنبال بهبود تعاملات اجتماعی خود از طریق کمک به افراد جوان و نیازمند هستند.

مسئولیت اجتماعی به این گونه تعریف شده است: فعالیت هایی که پیش برنده سود و منفعت اجتماعی بوده و فراتر از منافع سازمان و آن چیزی است که قانون مد نظر دارد. مسئولیت اجتماعی به عبارتی استراتژی برند هوشمند است، چرا که سبب می شود مشتریان به حمایت از برند برآمده و سهم بیشتری از کیف پول خود را به برند اختصاص دهند تا از این طریق در فعالیت های خیرخواهانه برند که ممکن است شامل حفاظت از محیط زیست، حقوق بشر، توسعه جوامع و بهبود زندگی کارکنان باشد، شرکت داشته باشند.

مزایای مسئولیت اجتماعی برند برای کسب و کار:

در عصر حاضر استفاده از مسئولیت اجتماعی برند دیگر به عنوان یک گزینه انتخابی مطرح نیست. کسب و کارها امروزه ضرورت این مورد را درک کرده اند و سعی می کنند در کمپین های بازاریابی خود بخشی را به مسئولیت اجتماعی اختصاص دهند. در ادامه مهمترین مزایای آن برشمرده شده اند:

  • شرکت ها چه از مسئولیت اجتماعی استفاده کنند و چه این کار را نکنند، رشد خواهند کرد. اما انجام مسئولیت اجتماعی شرکتی سبب می شود از روش های گوناگون پاداش بگیرید. این پاداش ها علاوه بر جنبه های معنوی عواید مادی زیادی را نصیب شرکت می کنند. چرا که پس از مدتی مصرف کنندگان نیز در رویداد شرکت می کنند.
  • انسان ها ذاتا تحت تاثیر احساساتشان هستند و مطالعات اخیر حاکی از آن است که افراد در هنگام خرید آنی تحت تاثیراحساسات تصمیم گیری می کنند. بنابراین وقتی مسئولیت اجتماعی توسط شرکت ها صورت می گیرد افراد از طریق قوه های حسی خود با برند درگیر شده و نام برند در بخش حسی مغز آنها جای می گیرد. و از این پس هنگام خرید به صورت ناخودآگاه نام آن را به خاطر می آورند.
  • پتانسیلی که فعالیت های مسئولیت اجتماعی دارد آن است که این فعالیت ها اگر مقطعی نبوده و طبق برنامه ریزی مدونی پیش برود، جریانی را به راه می اندازد که آوازه و خبرهای مربوط به آن کم کم در همه جا نشر پیدا می کنند. این اتفاق از دو جنبه برای شرکت ها مفید است:
  1. تبلیغات دهان به دهان: وقتی شرکتی دست به اقدام نوع دوستانه و خیرخواهانه ای می زند، این اقدام هر چه بیشتر خاص و تاثیر گذار باشد سبب می شود افراد بیشتری در مورد آن صحبت کنند و ممکن است این صحبت ها از افراد داخل کمپین شروع شود و کم کم به دوستان و آشنایان آنها منتقل شود. اما با گذشت زمان و انجام فعالیت های بیشترطبیعتا افراد بیشتری به صحبت درباره فعالیت های برند می پردازند.
  2. روابط عمومی: تاثیر مهم بعدی که انجام کمپین های این چنینی دارند آن است که همیشه و از راه های گوناگونی در مورد آنها خبر سازی می شود. اگر موسسه ای که قصد همکاری با آن را داریم دارای روابط عمومی قوی باشد از جانب آنها و بدون آن که تلاش و هزینه ای بابت تبلیغات انجام دهیم نام برند ما به معرض نمایش در خواهد آمد و از طریق کانال های اطلاع رسانی همکاران خود معرفی می شویم. همچنین اگر فعالیت های مسئولیت اجتماعی دارای بازخورهای وسیعی باشند به عنوان سوژه خبرگذاری ها در خواهیم آمد.

هرچه فعالیت ها بزرگتر و اثرگذار تر باشد و بازخور قوی در جامعه داشته باشند بالطبع خبرگذاری های بیشتری هم بواسطه ی خبر رسانی در مورد رویداد برند ما، حامی و اجرا کننده آن بوده، خواهند گفت و خواهند نوشت.

تبلیغات در ادامه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.