برندسازی در عصر رسانه های اجتماعی

برندسازی در عصر رسانه های اجتماعی

برندسازی در عصر رسانه های اجتماعی

امروزه ساخت یک برند در دنیای مجازی چالشی پیچیده و مهم محسوب می شود. در یک دهه ی گذشته اغلب کسب و کارها، اعلام کردند که در دوره ای درخشان از برند سازی به سر می برند. آنها شروع به استخدام افراد خلاق در زمینه تبلیغات و برندسازی و افراد آشنا به تکنولوژی های جدید و کاربردی نموده تا برند های خود را به بهترین شکل ممکن وارد دنیای دیجیتال کنند. یکی از موارد بسیار مهم در استراتژی دیجیتال بسیاری از کسب و کارها که در امر برندسازی به آن پرداخته می شود تولید محتوا مخصوص به یک برند می باشد.

شبکه های اجتماعی به کسب و کار شما اجازه می دهد تا با مخاطبین خود هر چند به طور مجازی اما تاثیر گذار ارتباط برقرار کنید. تنها کافی است تا به شرح موضوعات مهم در زمان های مناسب به آنها بپردازید و ارتباط خود را با دنبال کنندگان برند خود حفظ نمایید و حتی بر تعداد افرادی که برند شما را دنبال می کنند بیفزایید.

برای اینکه استفاده از شبکه های اجتماعی برند شما رو موفق سازد و نتیجه مخربی نداشته باشد باید توجه داشته باشید که برندسازی به تکنیک های ویژه ای جهت ایجاد ارتباط فرهنگی مناسب با مخاطبان خود نیاز دارد و برند ها زمانی به موفقیت دست پیدا می کنند که قادر باشند در فرهنگ مردم خود رخنه کرده باشند. فناوری های دیجیتال نه تنها توانسته اند تا شبکه های اجتماعی جدید و قدرتمندی را به وجود آورند، بلکه سبب شده اند تا بر چگونگی کارکرد فرهنگ زمان خود نیز تغییر ایجاد کنند. پدیده ای که می توان نام فرهنگ جمعی را بر آن نهاد قادر است تا بسیاری از قوانین برندسازی را تغییر دهد. اگر ما از فرهنگ جمعی آگاهی کافی را نداشته باشیم بی گمان در ترویج برند خود با مشکل اساسی رو به رو خواهیم شد.

آشنایی با تاریخچه تولید محتوا در برندسازی

 با وجود اینکه خیلی از افراد عقیده دارند که مساله تولید محتوا در برندسازی موضوع جدیدی به شمار می آید، اما می توان گفت که در واقع پیشینه ی تولید محتوا به تاریخ رسانه بازمی گردد و تنها به شکل محتوا سازی دیجیتال تغییر یافته است.  در زمان های قدیم بسیاری از کسب و کار ها سعی می کردند تا از سرگرمی های مورد علاقه مردم استفاده کرده تا برند خود را به شهرت بیشتری برسانند. برای تحقق این هدف از داستان سرایی های کوتاه، حقه های سینمایی، آهنگ ها و بهره جستن از شخصیت های با نفوذ استفاده می کردند و به این شیوه برای برند خود تولید محتوا می کردند. کمی بعد تلویزیون و تبلیغات تلویزیون شیوه ی تولید محتوا را تغییر داد و در نهایت با پیدایش اینترنت، صاحبان برند با بهره بردن از وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به شیوه ای جدید به تولید محتوا پرداختند.

شبکه های اجتماعی تحول عظیمی را در عرصه کسب و کار و بازاریابی اینترنتی ایجاد نموده اند. امروزه دیگر ارسال ایمیل برای افرادی که شناخته شده نیستند منسوخ شده است. در واقع با گسترش روزافزون استفاده از رسانه های اجتماعی، کسب و کار و بازاریابی از طریق این وسایل ارتباط جمعی جانی تازه به کسب و کار بخشیده و با استفاده از این ابزار های جدید، مشتریان را به خود وفادار ساخته است چراکه این رسانه ها در واقع ابزاری قدرتمند برای سازمان ها جهت رسیدن به مخاطبان هدف هستند. در تمامی زمان ها و کلیه مرزهای جدید، فرایند بازاریابی رسانه های اجتماعی (البته با مزایا و معایبی) کسب و کار را گسترش می دهند. مدیریت صحیح کسب و کار باعث رونق و عدم توجه به آن باعث خسران کار می شود.

هنوز در ایران تعدادی از برندها و مشاغل بزرگ و کوچک در شبکه های اجتماعی وارد نشده اند، و یا اگر هم وارد شده اند استفاده مطلوب از آن و کاربرد صحیح آن را نتوانستند فرا گیرند تا از این ابزار سودمند بازاریابی بهره مند شوند. امروزه بسیاری از مشاوران و متخصصان برندسازی و بازاریابی شبکه های اجتماعی را لزوم بقا برند دانسته و تاکید به انعطاف پذیری در مقابل تغییرات و این گونه تحولات می کنند.

 

 

.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.