بررسی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مولتی مدیا

بررسی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مولتی مدیا

بررسی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مولتی مدیا

بررسی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مولتی مدیا

صنعت نوین مولتی مدیا، افق روشنی را در برابر تولید کنندگان کالا، بخش خدمات، بخش آموزش و نیز فعالیتهای اقتصادی گشوده است. در مولتی مدیا، اساس بر این است که با توجه به نوع مخاطب و نوع ارتباطی که مورد نظر است، دو یا چند رسانه را در کنار یکدیگر به کار گیرند به طوری که از تلفیق آنها، نقاط ضعف هر یک با استفاده از نقاط قوت دیگر رسانه ها جبران شود و انتقال مفاهیم، سریعتر و بهتر انجام گیرد .

در عصر حاضر، توسعه رسانه های نوین، خود به شاخصی از توسعه بدل شده است و هر چه کشوری از رسانه های نوین بیشتر و گسترده تر بهره ببرد، خود دلیلی بر توسعه یافتگی بیشتر به شمار می آید. توزیع اطلاعات نیز همانند توزیع ثروت در بین ملل مختلف به نحوی ناعادلانه صورت می گیرد در حالی که اطلاعات، نقش تعیین کننده ای در روند رشد و توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی پیدا کرده و بدون دستیابی به اطلاعات انبوه، سریع و منظم، نمی توان در هیچ زمینه ای به آینده امیدوار بود .

در بین رسانه های نوین، مولتی مدیا به دلیل نقش بزرگی که در عرصه های مختلف توسعه ایفا می کند، مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفته است. تجربه کشورهای پیشرفته جهان نشان می دهد که سرمایه گذاری در این بخش، جدا از بازده اقتصادی و ایجاد عرصه ای نوین برای تولید کالا و خدمات، دارای منافع عظیم اجتماعی نیز هست. برخی از عرصه هایی که مولتی مدیا در آنها به فعالیت گسترده دست زده است، عبارتند از :

با توجه به تنوع روز افزون اقلام و گسترش بازارها، با توسعه شبکه های اطلاع رسانی به وسیله مولتی مدیا، می توان کلیه اطلاعات مربوط به انواع محصولات، خدمات، نشریات، کتب و … را در اختیار مشتریان قرار داد. تبلیغات با کمک شبکه های مولتی مدیا، به سراسر جهان کشیده خواهد شد و مشتریان، می توانند بدون مراجعه حضوری، از تازه ترین کالاها و خدمات ارائه شده و همچنین کیفیت و قابلیتهای آنها مطلع شوند. همچنین با کمک شبکه های فروش از راه دور و خرید از راه دور توسط مولتی مدیا، فعالیتهای بازاریابی و تحویل کالا تسهیل می شوند.

بدین ترتیب بازاریابی آینده با حضور سیستم های مولتی مدیای دو جانبه، شکل سنتی خود را از دست داده و روابط حرفه ای در تجارت، دچار تحول ژرف خواهند شد.

با کمک مولتی مدیا و شبکه های اطلاع رسانی و خدماتی نظیر تهیه بلیط های مسافرتی، رزرو محل اقامت، انجام خرید، انجام امور بانکی، ارائه خدمات آموزشی، خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات بیمارستان و خدمات بیمه، گسترش چشمگیری یافته و از رفت و آمدهای غیر ضروری و هزینه بر و همچنین اتلاف زمان، جلوگیری می شود .

  • تحقیقات علمی

با گسترش مولتی مدیا و بانکهای اطلاعاتی، انجام تحقیقات در زمینه های مختلف علمی و پژوهش، بسیار سریع و آسان انجام می گیرد. امروزه کتب و نشریات علمی سخنرانیها، نتایج پژوهشهای علمی، مشاهدات علمی و … در قالب بانکهای اطلاعاتی مورد استفاده همه علاقمندان در اقصی نقاط جهان قرار می گیرند. همچنین با بهره گیری از امکان پیشرفته صوتی – تصویری و سیستم های کنفرانس تصویری و تلفنی می توان از راه دور به طور همزمان از کنفرانسهای علمی و مباحثات چند جانبه استفاده کرد که در نهایت ، منجر به تسهیل کار جویندگان دانش می شود

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ارتباطات، دسترسی به بزرگراههای اطلاعاتی، حالت واقعیت به خود گرفته است. با توسعه این بزرگراهها، نقش مولتی مدیا بارزتر شده است. این بزرگراههای اطلاعاتی، به دلیل نقش و جایگاهی که در آینده بازی خواهند کرد، بخش وسیعی از آموزش عمومی، پرورش افکار و فرهنگ عمومی، توسعه تجاری و خدماتی و … را بر عهده خواهند داشت.

بنابراین، لازم است که امکان دسترسی به آنها برای همه اقشار وجود داشته باشد تا اثربخشی اجتماعی لازم را داشته باشد و بتواند با تاثیر بر فرهنگ عمومی، جامعه را به سوی ترقی سوق داده و راهگشای توسعه در ابعاد مختلف باشد.

مولتی مدیا و آموزش

اگر آموزش را به عنوان یکی از مهمترین ارکان توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به حساب آوریم، می توانیم به نقش پراهمیت مولتی مدیا در این زمینه پی ببریم. با قابلیتهای فراوانی که مولتی مدیا در اختیار قرار می دهد، به راحتی می توان آموزش را به دورترین مناطق برد .

از نظر محتوای، این آموزشها با توجه به نوع مخاطب، آموزشهای عمومی یا آموزشهای ویژه را در بر می گیرند. با ایجاد هماهنگی بین شبکه های اطلاع رسانی و شبکه های مولتی مدیا، می توان آموزش را به بهترین وجه در ابعاد مختلف آن، ارائه داد. استفاده از انواعCD های آموزشی، ارتباط با مراکز آموزشی، دسترسی سریع به کتابخانه ها و منابع و مراجع علمی، همه به آموزش از راه دور کمک می کنند.

با توجه به آنچه که تا به حال در مورد مولتی مدیا ارائه شد، می توانیم به این نتایج دست یابیم :
▪ بهره برداری مطلوب از قابلیتهای مولتی مدیا، نیازمند خطوط ارتباطی گسترده و توسعه کمی و کیفی شبکه های اطلاع رسانی است .
▪ برای بهره برداری مطلوب از قابلیتهای مولتی مدیا، زمینه اجتماعی مناسب، مورد نیاز است .
امروزه امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مولتی مدیا، تا حد قابل قبولی در کشور وجود دارد، ولی مشکل عمده، عدم شناخت کافی مصرف کنندگان از مزایای این سیستم است .
▪ در حال حاضر گردش اطلاعات در کشور ما به صورت سنتی است که مشکلات فراوانی را به همراه دارد و در بسیاری از موسسات ، ادارات، مراکز خدماتی، علمی و … جمع آوری و دسته بندی اطلاعات تحت فرمت های مشخص مانند بانک های اطلاعاتی، انجام نمی شود.

▪ توسعه مولتی مدیا نیازمند سرمایه گذاری بالایی است و باید کوشش کرد تا از این سرمایه، بهره برداری مناسب و کافی به عمل آید.

این نوع نگرش که کشورهای در حال توسعه همواره باید گام قبلی کشورهای توسعه یافته را بردارند، نگرشی غیر واقعی و نادرست است. بایستی از فناوری پیشرفته در جهت الحاق به کاروان علم و توسعه بهره برد. صنعت مولتی مدیا، نقش مهمی در سرعت بخشیدن به این روند بازی می کند. سرمایه گذاری روی این صنعت، تاثیرات جانبی مثبت دیگری نیز در برخواهد داشت که زمینه تولید و توزیع اطلاعات را فراهم ساخته و نیروهای متخصص داخلی را از حالت رخوت خارج کرده و فعال می سازد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.