بازاریابی ویروسی در تجارت الکترونیک

بازاریابی ویروسی در تجارت الکترونیک

بازاریابی ویروسی در تجارت الکترونیک

علیرغم اینکه تبلیغات دهان به دهان نقشی حیاتی در تصمیم مشتری برای خرید بازی میکند، اینترنت شیوه زندگی مارا به کلی تغییر داده است و امروزه ارتباطات دهان به دهان نه تنها در محیط آفلاین بلکه در محیط آنلاین فراوان اتفاق میافتد. تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مهمترین مفاهیم قرون بیست و بیست و یکم مطرح گردیده است.

برخی اینگونه فکر میکنند که تنها با تولید یک محصول یا ارائه یک خدمت میتوان ایجاد ارزش نمود اما در دنیای رقابتی تجارت بدون بازاریابی نمی توان موفقیت چشمگیری بدست آورد.

از تکنیکهای نوین بازاریابی می توان از ”بازاریابی ویروسی“ نام برد. بازاریابی ویروسی به گونه ای از بازاریابی اطلاق میشود که مبتنی بر پخش پیغام بازاریابی از طریق افراد جامعه، همانند یک ویروس، باشد. در واقع بازار یابی ویروسی نوعی بازاریابی است که با تشویق خریداران، پیغام بازاریابی خود را به طور ویروسی منتشر می نماید.

بازاریابی ویروسی:

امروزه بازاریابی ویروسی در حال رشد بسیار سریعی است. یکی از ابزارهای رایج بازاریابی و تبلیغات که اثر بخشی آن در بازاریابی خدمات نیز به چشم می خورد، بازاریابی ویروسی می باشد که به صورت های زیر تعریف می شود: «فعالیتی که در آن مصرف کننده اطلاعات بازاریابی مربوط به محصولات و خدمات را به مصرف کننده دیگری منتقل می کند» و یا «تلاش سازمان در جهت تشویق، تسهیل و گسترش ارتباطات بازاریابی در میان مصرف کنندگان». این نوع بازاریابی از طریق مشتریان وفادار صورت می پذیرد، لذا تلاش سازمان را در جهت وفادار ساختن مشتریان می طلبد.

بازاریابی ویروسی نوعی از بازاریابی است که مردم را به بازگو کردن پیام بازاریابی شما به دیگران برمی انگیزند. این موضوع پدیده تازه ای نیست و از قبل هم وجود داشته است و بازاریابان امروزی فقط یاد می گیرند که چگونه از این تکنیک استفاده کنند، آن را وسعت ببخشند و در بهبود آن بکوشند.

بازاریابی به عنوان علمی پویا در حال سازگاری با تحولات حاصل از انقلاب انفورماتیک می باشد که محور اصلی این انقلاب ظهور اینترنت است. پیشرفت تکنولوژی و نوآوری در صنایع، رقابت بین شرکت ها را افزایش داده و سهم مشتری نسبت به سهم بازار در موفقیت سازمان، از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. ایجاد مفهوم نوینی از بازاریابی با عنوان بازاریابی ویروسی از جمله آثار این انقلاب است.

یکی از مهم ترین عناصر بازاریابی ویروسی، پیام یا همان محتوای آنلاین است که مخاطبان پس از دریافت آن انگیزه می یابند آن را برای دیگران ارسال کنند.

پیش از اینکه فرد بتواند یک پیام الکترونیکی مانند یک داستان جالب، ویدیو و یا ایده ای را با دیگران به اشتراک گذارد، ابتدا باید آن را در اینترنت بیابد. انتظار می رود کسی که مدت زمان بیشتری را صرف فعالیت های آنلاین اینترنتی می کند، احتمال بیشتری دارد که بتواند با چنین اطلاعاتی در آن محیط برخورد کند. بنابراین، استفاده از محتویات الکترونیکی در اینترنت، یکی از کلیدیترین عوامل تأثیرگذار بر تعداد ارسال های کاربران اینترنت ازطریق رسانه هایی مانند وبسایت یا پست الکترونیکی است.

بررسی ها نشان می دهد که بازاریابی دهان به دهان بیشترین اثرگذاری را در خرید مصرف کنندگان در مقایسه با سایر ارتباطات سنتی مانند آگهی های تلویزیونی می گذارد. کانال و رسانه ای که ازطریق آن پیام ویروسی برای دیگران ارسال میشود، اهمیت زیادی دارد مدیران سازمان ها میتوانند با استفاده از الگوهای ارتباطات بازاریابی ویروسی، علاوه بر کاهش هزینه های بازاریابی خود، نام و نشان تجاری شرکت را هرچه بیشتر درمعرض دید مصرف کنندگان مختلف قرار دهند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.