بازاریابی الکترونیکی

بازاریابی الکترونیکی

بازاریابی الکترونیکی

بازاریابی الکترونیکی

مفهوم واژه بازاریابی بسیاری از افراد را به یاد بازاریابی حضوری می اندازد! ارزش و اهمیت بازاریابی را مدیرعامل یک شرکت دارای محصولات و خدمات و یا مدیربازرگانی بنگاه های اقتصادی بخوبی میداند. توسعه و افزایش فروش تنها از طریق بازاریابی امکانپذیر و حتی اگر شخصی بگوید تبلیغات بهتر از بازاریابی است، باید بگوییم این شخص در اصل یکی از زیرمجموعه های بازاریابی را مفیدتر از خود بازاریابی میداند که این طرز فکر کاملا اشتباه است. هر روز به تعداد کاربران فضای مجازی کشورمان افزوده میشود و این به آن معناست که در دنیای مجازی پتانسیل بالایی برای عرضه محصولات و خدمات برای بنگاه های اقتصادی وجود دارد.

بازاریابی الکترونیک چیست؟

چگونه یک مشتری جدید پیدا کنیم؟ (جذب مشتری) و چگونه این مشتری جدید را حفظ کنیم؟ (حفظ مشتری). این ها سوالاتی هستند که در بازاریابی الکترونیک مطرح هستند. بازاریابی الکترونیک همان اهداف بازاریابی سنتی را دنبال میکند. با این تفاوت که بازاریابی الکترونیک با به کارگیری ابزارها و روش های نوین فناوری جدید به دنبال نوآوری است.

می توان بازاریابی الکترونیک را به این شکل تعریف کرد :

اداره ارتباط متقابل مشتری در یک محیط پیشرفته ی رسانه ای به منظور کسب سود برای شخص یا سازمان مربوط.

بازاریابی الکترونیکی یک عملکردی خاص که تنها با فروش محصولات و خدمات در ارتباط باشد نیست. بلکه فرآیندی مدیریتی است برای اداره کردن ارتباط ایجاد شده میان سازمان و مشتری.

عملکرد بازاریابی الکترونیک را می توان در سه بخش زیر معرفی و دسته بندی کرد :

 • یکپارچگی: بازاریابی الکترونیک تمامی مراحل فروش توسط شرکت و همچنین فروش از طریق نمایندگی های شرکت را به صورت یک فرآیند یکپارچه دربرمی گیرد.
 • میانجی گری(واسطه گری): بازارایابی الکترونیک میزان نیاز و خواسته ی مشتریان شرکتر را با میزان تولید و ظرفیت ارایه ی خدما ت توسط شرکت کنترل می کند.
 • واسطه گری: بازاریابی الکترونیک میان بخش های مختلف شرکت از جمله بخش های مالی و سرمایه گذاران خارجی نقش واسطه را بازی می کند.

چرخه ی بازاریابی الکترونیک شامل چهار مرحله ی اصلی است:

اجزای بازارهای الکترونیکی:

 • خریداران: ده ها میلیون مردمی که در شبکه های جهانی اینترنت حضور دارند، خریداران بالقوه محصولات و خدمات هستند.
 • فروشندگان: میلیون ها فروشگاه در اینترنت در حال تبلیغا محصولات متنوع خود هستند.
 • محصولات و خدمات: یکی از بزرگترین تفاوت های بازارهای فیزیکی و الکترونیکی امکان دیجیتالی شدن محصولات و خدمات در بازارهای الکترونیکی است.
 • واسطه ها: ایجاد و مدیریت بازارهای آنی، امکان شناسایی فروشندگان و خریداران، فراهم نمودن خدمات زیرساختها و یاری رساندن به خریداران و فروشندگان برای تکمیل مبادلاتشان، بر عهده واسطه هاست.
 • پشتیبانی اولیه: اجزای پشتیبانی اولیه شامل پورتال فروشندگان، کاتالوگ های الکترونیکی، سبد خرید، موتورهای جستجو، حراجی ها و ابزار پرداخت است.
 • پشتیبانی نهایی: تمامی فعالیت های مربوط به مدیریت موجودی، خرید از تامین کنندگان، حسابداری و امور مالی، روش های پرداخت و تحویل محصول در واژه ای به نام پشتیبانی نهایی نهفته است.
 • زیر ساخت: زیرساخت بازارهای الکترونیکی شامل شبکه های الکترونیکی، سخت افزار و نرم افزار و مواردی از این دست می باشد.

چهار عامل مهم در کسب موفقیت بازاریابی الکترونیک عبارت اند از:

 • سود رسانی به مشتری .
 • توانایی ارایه ی خدمات و اطلاعات مورد نیاز مشتری به صورت Online
 • توانایی کنتر ل و هدایت وب سایت.
 • ایجاد یکپارچگی میان فعالیت های بازاریابی الکترونیک با سایر فعالیت ها.

استفاده از روش های بازاریابی الکترونیک برقراری ارتباط میان مشتری و سازمان را از طریق درک نیازهای مشتریا ن و با وابسته کردن آنها به محصولات و خدمات شرکت، فراهم می کند.

فناوری ارتباطات و اطلاعات باعث بوجود آمدن فرصتهای جدید جهت تعریف دوباره ارتباط بین فروشنده و مشتری می گردد.

استفاده از روشهای بازاریابی الکترونیک موجب تقویت ارتباط میان مشتری و فروشنده از طریق درک خواسته ها و نیازهای مشتری و وابسته نمودن او به کالاها و خدمات فروشنده می گردد. با توجه به امکان برقراری ارتباط تک به تک در بازاریابی الکترونیک، فروشنده باید شناخت صحیحی از مشتریان خود داشته باشد. هرچه میزان شناخت شما از مشتریان خود (نیازها، خواسته ها، علایق و سلیقه ها) بیشتر باشد به همان اندازه فرآیند بازاریابی الکترونیک شما موثرتر و بهتر عمل خواهد نمود. بازاریابی الکترونیک موفق، پیشرفت شرکت را در دنیای الکترونیک به همراه خواهد داشت و باید عضو ثابت و دائم استراتژی های بازاریابی شرکت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.