بازاریابی اجتماعی

بازاریابی اجتماعی

بازاریابی اجتماعی

بازاریابی اجتماعی

امروزه بازاریابی بر بسیاری از فعالیت های روزمره زندگی ما تاثیرگذار است و نقش بسزایی را ایفا مینماید. پیوند فعالیتهای تولیدی و تجاری با مصرف کنندگان و بازارها، از اقدامات بازاریابی صورت میگیرد و عرضه و فروش محصولات و خدمات و در نتیجه، تامین نیازها و خواسته های گوناگون مشتریان موجب میشود. افزایش ظرفیت تولید و مازاد کالاها بواسطه پیشرفت فناوری و بهبود سیستم ها و روشها، تنوع محصولات و تشدید رقابت، بالا رفتن سطح آگاهی مشتریان و بسیاری از عوامل دیگر نیز به این مشکل دامن زده اند و جذب مشتری و مهم تر ازآن حفظ و نگهداری مشتری را سر لوحه دغدغه های مدیران امروزی قرار داده اند. در بازاریابی، هدف این است که مسئله رضایت مشتری بصورت تار و پود شرکت در آید. رضایت مشتری جز جدا نشدنی شرکت محسوب می شود. اما دیگر امروزه کانون اصلی اندیشه و عمل بازاریابی نوین؛ به جای جست و جوی مشتری برای محصولات تولید شده، به دنبال تامین رضایت و ایجاد ارزش برای مشتری است تا به سمت محصول تولید شده، جلب شود. چنین رویکردی، مفهوم بازاریابی اجتماعی است.

فلسفه های مدیریت بازاریابی:

پنج مفهوم ومبنای فکری در بازاریابی وجود دارد که بازاریابان ناگزیرند در اجرای فعالیت های خود، به آنها توجه کنند. این مفاهیم عبارتند از :

  • فلسفه تولید : اساس این فلسفه بدین صورت که مصرف کنندگان خواهان محصولاتی هستند که در دسترس بوده و استطاعت خرید آنرا داشته باشند، در این حالت فعالیت های مدیریت باید بر بهبود کارآیی تولید و توزیع متمرکز باشد.
  • فلسفه محصول : اساس این فلسفه بدین صورت است که مصرف کنندگان محصولاتی را که بهترین کیفیت، کارکرد و شکل را دارند خواهند خرید، پس مدیران باید انرژی خود را به بهبود محصول اختصاص دهند.
  • فلسفه فروش: از منظر این فلسفه مشتریان مقدار کافی از محصول را نخواهند خرید مگر اینکه با تبلیغات و ترفیعات لازم ، محصول به مشتریان فروخته شود.
  • فلسفه بازاریابی: وظیفه سازمان تعیین نیاز ها، خواسته ها و ارزش های بازار هدف و تطبیق سازمان برای ارضا آنها بصورت موثرتر و بهتر از رقباست.
  • فلسفه بازاریابی اجتماعی: اساس این فلسفه بر توجه به رفاه عمومی، توجه به نهاد های ذیربط و پذیرش مسئولیت اجتماعی و توجه به محیط اجتماعی جهت رفع نیاز های جامعه و نه فقط توجه به نیاز های یک بخش خاصی از بازار یا مشتریان است.

بازاریابی اجتماعی خواهان موارد ذیل است:

الف ) خواسته های مشتریان هدف

ب ) منافع بلند مدت مشتریان هدف

ج ) منافع بلند مدت جامعه

د ) هدف بازده سرمایه بلند مدت شرکت

مفهوم بازاریابی اجتماعی :

یک سازمان آگاه با پیروی از اصول بازاریابی، پس از بررسی خواسته های مصرف کنندگان و نیازهای شرکت و منافع بلند مدت مصرف کنندگان و جامعه به اتخاذ تصمیم درباره مسائل بازاریابی می پردازد. شرکت ها و سازمان های هوشیار، مسائل و مشکلات جامعه را برای خود نوعی فرصت بازار تلقی می نمایند. بازاریابی اجتماعی بیان می دارد، سازمان ها در سیاست گذاری بازاریابی، بین ملاحظات سه گانه منافع شرکت، خواسته های مصرف کننده و منافع جامعه، تعادل لازم را برقرار سازند.

ماهیت بازاریابی اجتماعی :

در بازاریابی اجتماعی تلاش می شود با استفاده از فنون بازاریابی تجاری، راهکارهای مناسبی برای حل مشکلات و مسائل اجتماعی ، پیشنهاد و اهداف و مقاصد اجتماعی نظیر ارتقا سطح بهداشت و رفاه مشتری در جامعه ترویج داده شود. بعبارت دیگر بازاریابی اجتماعی تنها ارضای نیازها و خواسته های افراد اجتماع را از طریق فرآیند مبادله مورد تاکید قرار نمی دهد، بلکه هدف و مقصد بالاتری دارد و آن این است که بر رفتارهای فردی و اجتماعی تاثیر بگذارد. بازاریابی اجتماعی به پیشبرد اهداف اجتماعی و رفاهی و ارتقا میزان رفاه مشتری و جامعه توجه دارد.

بازاریابی اجتماعی با بکاربستن اصول بازاریابی تجاری، می کوشد اهداف و مقاصد اجتماعی را تحقق بخشد. بر خلاف بازاریابی تجاری که هدف از آن حداکثر سازی منافع اقتصادی است، بازاریابی اجتماعی هدفی والاتر و انسانی تررا دنبال میکند و می کوشد تا منافع حداکثری اجتماع را مد نظر قرار دهد و به افزایش راندمان فعالیت های اجتماعی اهتمام ورزد. کاتلر بازاریابی اجتماعی را راهی برای برون رفت از معضلات جامعه بشری می داند، دامی بزرگ که همواره زندگی بشری را متاثر از خود ساخته است. لذا دستگیری از فقرا با روش ها و چارچوب های علمی و گسترش خدمات امداد اظطراری، توسعه چتر حمایت اجتماعی، برنامه های آموزشی و تربیتی و نیز برنامه های مهارت افزایی و توانمند سازی و خود اشتغالی در ادبیات بازاریابی اجتماعی هستند. بازاریابی اجتماعی نه یک شعار حامی رفاه اجتماعی و اقتصادی مصرف کنندگان، بلکه یک استراتژی اجتماعی در جهت تغییر و مهندسی رفتارها و پدیده های اجتماعی است و می توان آنرا اثر بخش ترین محرک جامعه دانست که به شرط استفاده کارآمد از منابع، منافع پرشماری را به دنبال خواهد داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.